Anna

Jestem malarką i rękodzielnikiem. Nie ustaję w wymyślaniu i tworzeniu nowych rzeczy. 

Nazywam się Anna Więsek-Stawowy.

 

Urodziłam się, kiedy przyszła na to pora.

Od dzieciństwa żyłam sztuką, wędrówkami, fascynacją zwierzętami i moimi prywatnymi wewnętrznymi światami. Wolałam włóczyć się z psem lub czytać książki podróżnicze niż skakać
w gumę z koleżankami. Od zawsze byłam marzycielką szukającą właściwego miejsca dla siebie
i odpowiedniego sposobu wyrażania swojej inwencji i kreatywności.

Nigdzie nie umiałam dłużej zagrzać miejsca. Kiedy już dojrzałam do studiowania, pięć lat w jednej uczelni, to było dla mnie za długo. Po dwóch i pół roku w Akademii im. Jana Długosza (wtedy: Wyższej Szkole Pedagogicznej) w Częstochowie - gdzie moją specjalizacją była Pedagogika oraz Malarstwo Sztalugowe
i Ścienne - przeniosłam się do Cieszyna. rzeniosłam sie na podobny kierunek: Edukację Artystyczną w Zakresie Sztuk Plastycznych (specjalność Malarstwo)
na Wydziale Artystycznym Uniwersytetu Śląskiego. Tam też obroniłam dyplom w pracowni prof. Lecha Kołodziejczyka w 2006 roku oraz uzyskałam tytuł magistra sztuki pod skrzydłami dr hab. Anny Markowskiej. 

Jestem wagabundą. Ciagnie mnie kolorowy świat, który jest pełen piękna i inspiracji. Ciągle się przenoszę i wędruję w poszukiwaniu nowych natchnień i olśnień.

W każdym miejscu, w którym mieszkam, odkrywam coś wyjątkowego, co mnie wciąga i rozkochuje w sobie. Coś, dzięki czemu mogę tworzyć zupełnie nowe, inne, świeże rzeczy.

Równie mocno ciągnie mnie do tradycyjnych sztuk i metod: ikony, malarstwo holenderskie, malarstwo impresjonistyczne, freski, mozaika.
 

Staram się łączyć nowe doświadczenia ze starymi. Nie chcę odcinać się od tego, co było i budować na nowo, ignorując korzenie: tradycje i historię.  

 


 

Kilka lat temu podczas wędrówek po angielskich pagórkach spotkałam owce. Niby oczywistość, prawda? Ale jednak nie do końca. Zaczęłam patrzeć na nie z uwagą i dostrzegać różnice (i zbierać z krzaczorów ich kłaki). W międzyczasie rozpaczałam strasznie z powodu braku miejsca do rozłożenia sztalug. Lekko złośliwie polecono mi zająć się przędzeniem - bo szydełkowanie i tkanie jest za mało ekscentryczne. No to sie zajęłam. 

Mnogość odmian i rodzajów runa owczego zaskoczyła mnie totalnie! I niemal nieograniczone możliwości tworzenia dokładnie takiej włóczki, jaką chcę mieć.
Ale chyba najbardziej zaskoczył mnie fakt, że w sklepach nie ma zbyt wiele prawdziwie wełnianych fantazyjnych artystycznych włóczek. Same nudy! Posłuchałam głosu serca i zaczęłam prząść cuda, które zachwycają swoją osobliwością.

Tworzę włóczki puchate, kudłate, z przedziwnymi dodatkami. Każda jest przędziona ręcznie na kołowrotku albo na wrzecionach. Każda włóczka jest jedyna w swoim rodzaju.

Moja fascynacja owczymi kędziorami i wsłuchanie sie w potrzeby fotografów zaowocowały stworzeniem serii rekwizytów do sesji fotograficznych. Kocyki z cudowna fakturą, kudłate wypełniacze do koszyków oraz wiele innych cudów.

 

Do swoich projektów używam runa owiec różnych ras, przede wszystkim brytyjskich - także tych rzadkich i objętych różnymi programami ochronnymi.

Świadomie wybieram żródła pochodzenia wełny, którą używam. Nie chcę mieć na sumieniu cierpienia żadnego zwierzęcia. Niemal każdy kudełek przychodzący do mojej pracowni jest cruelty free.